Tak si teda ideš kúpiť zrkadlovku! Ale ktorú? Výber je takmer nekonečný, kto sa v tom má vyznať? No predsa ty, ty sa musíš rozhodnúť ktorú si nakoniec kúpiš, veď sú to tvoje peniaze. A práve o to ide, nie o peniaze, ale o to že bude tvoja. Takže, ak si si neurobil poriadny prieskum kvalít a rozdielov rôznych zrkadloviek, podrobnú analýzu kompatibility, spracovania farieb a obrazu, procesorov a senzorov, tak to ani nerob. Nevravím že na tom nezáleží, ale zastaví sa ti pri tom všetkom rozum a budeš riešiť niečo, čo teraz až tak veľmi nepotrebuješ.

Vyber si očami, zdravým rozumom a objemom peňaženky.

  • Očami podľa toho, ktorá sa ti páči, alebo pozdáva na pohľad. No naozaj, znie to neprofesionálne, ale o profesionalitu teraz naozaj nejde. Ide o to, aby si ju mal rád a aby sa ti páčila. Potom sa k nej budeš správať pekne a s citom a ona ti to vráti parádnymi fotkami. Páčiť sa ti jednoducho musí, budeš s ňou tráviť veľa času a ja si neviem predstaviť pracovať dennodenne s fotoaparátom, ktorý sa mi nepáči. Nevravím že to nikdy nerobím, ale keď si môžem vybrať, tak si vezmem Pentax namiesto Hasselbladu*.
*Stredné formáty digitálnych fotoaparátov. Hasselblad je #1 na trhu, ale mne jednoducho nesedí. S Pentaxom sme si padli do oka hneď a rozdiel medzi nimi pozná len ten, kto naozaj niečo vie a ten kto niečo vie, ten toto nerieši… A “Hassie” je asi tak 10 krát drahší ako všetko ostatné
  • Zdravým rozumom podľa toho, ktorá ti najlepšie sadne do ruky, a ktorá sa ti bude dať intuitívne ovládať. Jednoduché menu a ľahkosť základného ovládania je podstata. Jednoducho – nemôžeš používať manuál ešte aj mesiac potom ako si ju kúpiš, vždy, keď budeš potrebovať zmeniť clonu, alebo ISO. Takisto to budeš musieť vedieť zvládnuť so zatvorenými očami a to doslova. Jedným okom pozeráš cez hľadáčik a druhé máš zatvorené. Pýtať sa ľudí na názory na určité fotoaparáty je síce fajn a pomáha to, ale iba v prípade keď sa spýtaš na konkrétnu vec, napríklad “ako jednoducho sa vám ovláda clona, nevykrúca vám to palec, alebo nepicháte sa pri tom do oka?…”. Ženské ruky potrebujú menšie fotoaparáty ktoré sa im zmestia do kabelky a mužské zase s ľahkosťou zvládajú aj obrovské ťažké kusy na ktoré treba pomaly vozík. Čo potrebuješ je aby si mal možnosť fotiť do RAW* formátu a to ponúka každá zrkadlovka a už aj mnoho kompaktov.
*Výhody RAW spoznáš, keď začneš riešiť spracovanie a úpravy farieb a takisto dôležitosť správneho vyváženia bielej
  • Tiež chceš čo najviac pixelov, ako každý z nás. Dobre súhlasím, aj ja som išiel podľa toho. Na čo ale môžeš myslieť je to, že počet pixelov neznamená automaticky perfektnú fotografiu. Tiež musíš myslieť na to, čo s tými pixelmi robiť. Na začiatok budeš robiť fotky, ktoré uploadneš na Facebook a iné stránky, kde si urobíš svoje portfólio. Facebook nejdem vôbec riešiť, chalani čo sa o Facebook starajú sú strašne šialení a ich úlohou je spracovávať asi tak miliardu obrázkov denne z celého sveta. A tu už ide o veľkosť súborov dosť seriózne, každý kilo byte (kB) je cenný, takže sa komprimuje. Keď raz prídeš na to, ako tvoje fotografie upraviť tak, aby vyzerali na Facebooku dobre, chalani z technického prídu na novú techniku komprimácie a hotovo, môžeš začať odznova. Potom sú ďalšie stránky* pre fotografov, jedna lepšia ako druhá (a to nemyslím ironicky) a tie najlepšie ti presne povedia aké rozlíšenie je najlepšie, aký rozmer v pixeloch a aký farebný profil používajú na spracovanie fotografií. No tu už zachádzam do detailov… Čo tým chcem povedať je, že keď budeš mať rozlíšenie 5184 x 3456 pixelov (18Mpix), tak aj tak fotografiu buď zmenšíš, alebo orežeš na veľkosť okolo 1200 x 800 px kvôli uploadnutiu na niektorý z tých webov. Pre online portfólio aj tak nepotrebuješ nič väčšie**.
*Hľadaj na nete “photo sharing”, “photographer portfolio”, “photo website”, čokoľvek “photo, foto, share, portfolio,...”. Slovenských a českých je tiež veľa, menovať nebudem **Ja som si celkom zvykol na 1200 x 800 pixelov, alebo 1037 x 691 pixelov (vysvetlím neskôr)
  • Súhlasím však, že čím viac pixelov tým lepšie*. Môžeš fotografiu orezávať kvôli perfektnej kompozícií donekonečna (teda až po tých cca 1200 x 800 pix). Čo znamená, že ak si nie si istý, tak nechaj po krajoch miesto a neskôr si to upravíš podľa potreby. Hotovo, jednoduché.
*Toto nie je úplne vždy pravda, pretože záleží aj na veľkosti senzoru. 10 Mpix Hasselblad s médium senzorom urobí kvalitnejšiu fotografiu ako 15 Mpix kompaktný fotoaparát.
  • Kompatibilita s príslušenstvom. Čo sa týka externej štúdiovej svetelnej techniky, tam problém nie je. Každá zrkadlovka má “hot shoe”, tie koľajničky na vrchu na upevnenie externého blesku, alebo rádiového odpaľovača. Externé blesky tiež nie sú problémom. Hlavný výrobcovia polo-profesionálnych a profesionálnych zrkadloviek majú veľký výber vlastných bleskov a “tretí” výrobcovia ponúkajú každý blesk v špecifikácií pre Canon aj Nikon. Horšie to môže byť so Sony, Minolta, Panasonic, Olympus a podobne. Takisto ide o objektívy, Canon a Nikon majú široké spektrum objektívov. Ponúkajú základné (lacnejšie) objektívy všetkých ohniskových rozmerov, ako aj tie drahšie profesionálne. Je z čoho si vybrať. Ja ozaj odporúčam Canon, alebo Nikon. Veľká sieť predajcov po celom svete, aj ten servis je primeraný a hlavne, ak peňaženka nedovolí, tak všetko sa dá kúpiť lacnejšie* z druhej ruky.
*Pri tých top objektívoch a telách fotoaparátov tá cena časom až tak veľmi neklesá. To preto, lebo to je ozaj kvalitné spracovanie a doba životnosti je pri správnom používaní veľmi, veľmi dlhá. Tiež si treba zvážiť riziko kupovania z druhej ruky. Objektívy a telá sú celkom jemné mechanizmy a zvlášť tie objektívy.
  • Objem peňaženky je dôležitý tak, ako pri všetkom. Ale v prvom rade, s čím by som to porovnal. U mužov napríklad, kúpiš si práčku s miliónmi nastavení, pretože je najdrahšia na trhu a máš na ňu, no keď prídeš domov nevieš ju ani zapnúť. A keď sa ti ju podarí zapnúť a dáš prať, tak sa ti to vyperie zle, pretože si ju zle nastavil. To nedáva zmysel. Tak isto si môže žena kúpiť plazmovú rezačku a keď ju zapne, tak… No proste, bez urážky ktoréhokoľvek pohlavia, ide o to, že treba byť pripravený na to, čo si idete kúpiť. Akokoľvek drahý fotoaparát v zlých rukách, neurobí dobré fotografie sám od seba a naopak, ten kto vie, nepotrebuje to najdrahšie. Takže ten rozum pri kupovaní fotoaparátu by som dal na prvé miesto.
  • Čo sa týka príslušenstva, Canon a Nikon sú proste top. Sú to ale dve skupiny fotografov, “Canonisti” a “Nikonisti” a každý z nich si bojuje za tú svoju značku. Vieš prečo? Pretože medzi nimi nie je v kvalite žiadny rozdiel! Vo výslednej fotografii teda trošku áno, Nikon má trošku živšie farby a to je celé. Uzávierky* obidvoch fotoaparátov vydržia cca 150 000 cvaknutí, ale k tomu číslu sa pravdepodobne nedostaneš. V čom sa líšia je ovládanie a tu sa vrátim na začiatok, to ti musí jednoducho sedieť. Skutočnosť že Nikon má živšie farby je bezpredmetná a na to prídeš, keď začneš vážne fotiť. Vážne fotiť myslím to, že keď sa začneš zaujímať o farby a ich spracovanie a to hlavne v post procese. Vtedy využiješ RAW a do JPG formátu prestaneš fotiť úplne, alebo iba v najmenšom rozlíšení na rýchle prezeranie fotiek. Na editáciu budeš používať RAW fotografie pretože nemusíš riešiť zle nastavené vyváženie bielej** a pretože ti to dá 281 triliónov odtieňov farieb. A s tým sa už dá dobre upravovať, nie?
*Uzávierka v zrkadlovkách je mechanická súčasť ktorá sa samozrejme opotrebováva a jej životnosť je bežne medzi 100 a 150 tisíc cvaknutiami. Niektoré bez zrkadlové systémy tento problém nemajú, pretože používajú elektronickú uzávierku ako v kompaktných fotoaparátoch. ** Pri editácií RAW fotografie môžeš nastaviť vyváženie bielej až neskôr v počítači. Je to ako vrátiť sa naspäť v čase a urobiť to správne. Je to preto, lebo pri zázname RAW formátu sa zaznamená len intenzita svetla a neprebehne spracovanie farieb tak, ako keď fotíš do JPG formátu.

Ale na toto všetko je ešte dosť času, čaká ťa dlhá a krásna cesta.