Ako vždy, fotografia nemusí byť vôbec zložitá. Tu nájdete 8 jednoduchých tipov ako na fotografiu s dlhou expozíciou, čiže s dlhým časom uzávierky.

Brugge

Brugge, Belgicko. 30s., f/11, ISO 100

#1 Statív je asi najdôležitejší zo všetkého. Fotoaparát v stabilnej pozícii zabraňuje rozmazaným fotografiám. Pri časoch uzávierky kratších ako 1/20s. je vidno aj ten najmenší pohyb a veľakrát nestačí byť opretý o múr, alebo zábradlie.

#2 Ďialková spúšť pomáha zamedziť pohnutiu fotoaparátu pri stlačení spúšte. Časovač spúšte vo fotoaparáte je tiež super.

London Eye

London Eye, Londýn, Anglicko. 30s., f/8, ISO 100

#3 Uzamknutie zrkadla vo vyklopenej pozícii eliminuje otrasy fotoaparátu počas jeho pohybu pri stlačení spúšte. Zrkadlo je zamknuté pri Live View režime, keď sa scéna zobrazuje na displeji.

#4 Nízke ISO obmedzuje šum, ktorý pravdepobne na takejto fotografii nechceme, preto treba zvoliť čo najnižšie.

London Eye 2

London Eye, Londýn, Anglicko. 121s., f/22, ISO 125

#5 Clona okolo f/8 zaručuje najvyššiu možnú ostrosť fotografie. Extrémne malé clony, f/2.8 a menej, majú viditeľný vplyv na ostrosť.

#6 ND filtre sú filtre ktoré obmedzujú intenzitu svetla (niečo ako slnečné okuliare) a s ich použitím môžete nastaviť dlhý expozičný čas aj cez deň pri clone napríklad f/8.

London Eye 2

Blackfriars Bridge, Londýn, Anglicko. 30s., f/22, ISO 100

#7 Bulb je režim kedy je uzávierka otvorená počas stlačenia spúšte, takže môžete exponovať aj desiatky minút. Tu sa hodí ďialková spúšť, ktorú môžete “zacvaknúť” a nechať položenú vedľa.

#8 Časový plán je vždy super ak idete niekam ďalej kvôli východu, alebo západu slnka. Je dobré prísť na určené miesto minimálne hodinku pred “akciou” a nájsť si to správne miesto na kompozíciu, rozloženie a nastavenie fotoaparátu.

London Eye 2

Amsterdam, Holandsko. 30s., f/22, ISO 100