Facebook a kvalitná fotografia je večný boj a kvalitná fotografia to má vopred prehrané. Vezmi si miliardu užívateľov, polovica z nich nie je až tak moc aktívna a ďalších, ja neviem, 200 miliónov ľudí fotky nerieši. Zostáva 300 miliónov a z toho 100 miliónov je "fotograficky" tak aktívnych, že veselo a ľahko robia fotky aj za všetkých ostatných. Každý deň pridá každý niekoľko fotografií a jednoducho sme opäť pri čísle miliarda. Ako dobre vieš, tak každá fotka má svoju veľkosť a musí byť niekde uložená, podobne ako v tvojom počítači na hard disku. To miesto je obmedzené, veľmi cenné a preto ho treba šetriť. Facebook fotografie zmenšuje a komprimuje podľa svojich daných pravidiel a tým "ničí" kvalitu tvojich ťažko urobených fotografií. Niečo sa s tým ale predsa dá robiť, čítaj ďalej, je to jednoduché...

Rozmery, ostrosť, hĺbka farieb a farebný profil fotografie

.

Facebook automaticky zmenšuje fotografie a nič, čo je automatické, nie je dokonalé. Facebook odporúča nasledovné. Zmenši fotografiu na 720, 960, alebo 2048 pixelov na šírku a pridaj farebný profil sRGB. Vo Photoshope to urobíš takto:

1: CTRL + ALT + I otvorí "Image Size" okno na zmenu veľkosti

Tu si v políčku "Width" zvoľ svoj rozmer, zaklikni "Resample" a pre zmenšenie je ideálne "Bicubic Sharper (reduction)". Táto metóda doostrí fotografiu automaticky. Ak sa ti to zdá málo, tak môžeš skúsiť "Nearest Neighbor (hard egdes)".

2: V záložke edit klikni na "Convert to Profile", v "Destination Space - Profile" zvoľ "sRGB IEC61966-2.1" a v "Intent" zvoľ "Perceptual".

3: Ak pracuješ so 16 bitovou hĺbkou farby tak v záložke Image > Mode zaklikni "8Bits/Channel".

Nič sa nestane ak na toto zabudneš, pri ukladaní do JPEG formátu sa bitová hĺbka farieb zmení automaticky.

4: CTRL + Shift + S je klávesová skratka na "Save as" kde si zvolíš miesto kam chceš fotografiu uložiť. "Save as Type" zvoľ JPEG a dôležitá vec, zaklikni políčko "ICC Profile: sRGB IEC61966-2.1". Tým sa ku fotografii pridá farebný profil ktorý si zvolil/a v kroku 2 a klik "Save".

5: V okne "JPEG Options" máš v Image Options > Quality číslo, ktoré označuje kvalitu kompresie. Čím vyššie, tým lepšie, ale toto ovplyvňuje "File size", ktorú Facebook šialene doporučuje menej ako 100KB.

Najväčší rozdiel vo "File size" je medzi kvalitou 12 a 10. Pri mojej fotografii to ide dole o jeden MB z 2.2 na 1.2 MB a vizuálne nie je vidno žiadny rozdiel v kvalite.

Toto je overené a kvalita 10 je úplne v pohode, bez starostí, rozdiel nie je vidno. Dokonca, pri tejto konkrétnej fotografii, môžem ísť až na kvalitu 1, kde sa mi "File size" dostane na 472KB a viditeľne sa to prejaví najviac na oblohe.

Inak kvalitu 1 naozaj neodporúčam, to už je dosť veľká kompresia s viditelnými následkami.

"Format Options" nie je pre tento prípad moc dôležitý, nemá žiadny veľký vplyv na vizuálnu stránku fotografie a "File size" ide dole veľmi nepatrne.

Celkovo je takmer nemožné dostať "File Size" pod 100KB ako by bolo dobré podľa Facebook-u, takže zvyšok treba nechať na "náhodu" a dúfať. Ak sú rozmery nie úplne dôležité, tak 960 pixelov na šírku dosť pomôže zmenšiť "File Size", ale na úkor veľkosti, tak si treba len vybrať. Fotografia, ktorú som použil v tomto článku, má celkom príjemných 412KB pri kvalite 10 a šírke 960 pixelov, na rozdiel od 1.2 MB pri šírke 2048 pixelov a rovnakej kvalite kompresie.

Ak sa ti článok páčil, alebo ti trošku pomohol, tak nezabudni like, zdieľať s priateľmi, alebo mi napíš komentár. Každá odozva ma poteší...