Fotografické filtre sa v zásade rozdeľujú na dve skupiny, okrúhle a hranaté. Rozdiel medzi nimi nie je len v tvare, ale aj v možnostiach použitia. Každý z nich má svoje pre a proti a je len na tebe pre ktorý typ sa rozhodneš. Ja ti tu skúsim pomôcť rozhodnúť sa správne.

Okrúhle filtre

sa montujú priamo na objektív pomocou závitu. Každý objektív má určitý priemer a podľa neho si vyberieš priemer filtru. Filter s jedným priemerom môžeš použiť na viaceré objektívy (s rôznymi priemermi) pomocou takzvaných "step up", alebo "step down" redukcií. Tieto redukcie sú jednoduché krúžky, ktoré majú na jednej strane závit s jedným priemerom a na druhej strane s iným. Vzhľadom na cenu niektorých kvalitných filtrov je toto podstatne lacnejšia voľba. Napríklad cena filtru Hoya ProND 1000 (10 stop ND filter) sa pohybuje v desiatkach eur a cena redukcie závitov filtrov sa pohybuje v pár eurách. A určite je lepšie mať jeden kvalitný (a teda drahší) filter a použiť redukcie na rôzne objektívy, ako mať niekoľko lacných filtrov s rôznymi priemermi.

fotograficky filter

Hore: Okrúhle fotografické filtre. Dole: Step up & Step down krúžky

fotograficky filter

Hranaté filtre

sa vyrábajú v rôznych veľkostiach niekde od 60 x 60, cez 100 x 100 až po X x Y milimetrov. Tieto filtre sa umiestňujú do držiaka (filter holder), ktorý sa prichytí na krúžok (filter holder ring) so zvoleným priemerom závitu podľa objektívu a toto celé sa naň namontuje. Znie to šialene, ale má to výhody...

fotograficky filter


Výhoda tohoto systému je v možnosti použitia ND gradient filtrov, ktoré sa používajú hlavne na landscape fotografiu. Gradient filtre sa nevyrábajú v okrúhlych verziách. Podobne ako pri okrúhlych filtroch, tak aj tu sa používajú krúžky držiaka s rôznymi priemermi podľa priemeru objektívu, takže ti stačí jeden držiak, jeden filter (alebo set filtrov) a krúžky držiaka s rôznymi priemermi. Celkom príjemné pre peňaženku. Držiak filtrov potrebuješ podľa rozmeru filtrov, ktoré budeš používať.

fotograficky filter

Držiak filtrov a krúžok držiaka (vľavo) a celý systém na objektíve (vpravo).

Ďalej sa vyskytujú filtre s rôznymi "funkciami". Niektoré sú dostupné ako hranaté aj okrúhle a niektoré buď iba v jednej, alebo druhej verzii.

UV, ND, Gradient & Polarizačný filter

 • UV filter sa vyrába v obidvoch verziách (hranaté aj okrúhle) a slúži na blokovanie ultra-fialového žiarenia (UV - Ultra Violet). Digitálne senzory sú čiastočne citlivé na UV spektrum a tento filter odstraňuje prípadné chyby spôsobené týmto žiarením. UV filter nemá žiadny veľký vplyv na vizuálnu stránku, alebo kvalitu fotografie a používa sa hlavne ako ochranný element objektívu (pretože nemení podanie farieb). V nešťastnom prípade pádu je lepšie rozbiť tento filter a jednoducho ho vymeniť, ako dať vymeniť predné sklíčko objektívu.
 • ND filter je filter, ktorý je po celom povrchu rovnako tmavý (ND - Neutral Density). Je to filter, ktorý zabraňuje svetlu prieniku na senzor a tým pádom môžeš zmeniť clonu, ISO, alebo uzávierku podľa potreby. Funguje jednoducho, je to ako slnečné okuliare. Povedzme, že fotíš cez krásny, slnečný deň a expozíciu máš 1/1000s., clonu f/16 a ISO 100. Ty chceš ale použiť clonu f/2.8 kvôli rozostreniu pozadia a hodnoty uzávierky a ISO chceš nechať to isté, tak potrebuješ zmeniť expozíciu o 4 EV kroky, takže potrebuješ 4 stops ND filter. Tento filter obmedzí svetlo tak, že môžeš zmeniť clonu na f/2.8 a máš to. ND filtre sa tiež vyrábajú v obidvoch verziách a v rozmedzí od 0.3 (najbledší takmer priesvitný) až po 10 stops (úplne tmavý, takmer nepriehľadný).

  Rôzny výrobcovia používajú rôzne označenia (nech to nie je jednoduché) svojich filtrov. Napríklad Hoya ProND 1000 je 10 stop ND filter a Tiffen 3.0 ND je tiež 10 stop filter. Vždy by mal byť uvedený údaj v "stop" a podľa toho vieš o aký ide.
 • Čo je to "stop" a "EV stop" a ako si to jednoducho vypočítať si môžeš prečítať tu.

  fotograficky filter
 • Gradient filter je super filter na landscape fotografiu. Na "vrchu" je tmavší ako na "spodku" a tieto filtre sa vyrábajú v hranatej verzii na použitie s držiakom. Na landscape je tento filter parádny, pretože obloha býva väčšinou o dosť svetlejšia ako mesto, príroda, more... Keďže je tento filter na jednej strane tmavší (na tej s oblohou), tak obloha nie je tak moc preexponovaná pri "jednocvaku" ako bez tohoto filtra. Funguje to tiež ako slnečné okuliare, ale na rozdiel od ND filtra, gradient filter stmaví iba určitú časť fotografie. To je jednoduché a parádne, nie? O to, ako veľmi sa tá určitá časť stmaví, záleží od "stop" hodnoty, tak isto ako pri ND filtroch.

  Tieto filtre sa vyrábajú len ako hranaté, aby si si mohol tento filter v držiaku posúvať hore a dole a tak si nastaviť prechod medzi tmavou a svetlou časťou presne na miesto kde potrebuješ.

  Takže, najskôr si nastavíš parádnu kompozíciu a potom si nasadíš a nastavíš filter tak, aby to bolo úplne dokonalé. Super vec...
 • fotograficky filter
 • Soft & Hard je typ gradient filtru a líši sa v prechode medzi tmavou a svetlou časťou tohoto filtra. Hard Gradient má ostrú hranu, kde je prechod okamžitý, úplne odstrihnutý a Soft Gradient má jemný, vytieňovaný prechod, taký "do stratena". Voľba medzi soft a hard záleží len od scény, ktorú fotíš. Napríklad západ slnka nad morom, kde je hranica medzi nebom a morom ostrá a v podstate rovná čiara, použiješ hard a západ slnka nad horami, kde je prechod medzi nebom a horami "zubatý" použiješ soft, aby sa to spravilo tak pekne do stratena a nebolo tam vidieť ten ostrý rez hard gradient filtra. To si ale všimneš sám a prídeš na to kedy použiť ktorý. Treba len veľa cvakať a skúšať...
 • fotograficky filter
 • Reverse Gradient je filter kde sa intenzita mení viac krát na celej ploche klasického hranatého filtra. Napríklad, začne povedzme na 1 stop, plynule prechádza do 3 stop a končí úplne priehľadný. Tieto filtre sú celkom špecifické pre určité svetelné podmienky, napríklad západ slnka tesne nad hladinou vody. Takáto scéna sa skladá z troch častí, kde časť scény nad slnkom je mierne preexponovaná, časť so slnkom silnejšie preexponovaná a hladina vody podexponovaná.
 • fotograficky filter

  Gradient (vľavo) a reverse gradient (vpravo).

 • Polarizačný filter je úplne super na krajinky, prírodu, vodu a všetko lesklé. Tento filter zvyšuje prirodzený kontrast scény, obmedzuje odlesky z lesklých materiálov a dokonca s ním fotoaparát lepšie "vidí do vody". Vodná hladina odráža veľkú časť svetla, ktorú tento filter eliminuje a voda sa "stáva" priezračnejšou. Modrá obloha a oblaky tiež zmenia farbu, modrá je sýtejšia a oblaky belšie. Je to úplne skvelý pomocník. Lineárny polarizačný filter má ale jednu nevýhodu, pri jeho použití dochádza ku chybám merania expozície a automatického zaostrovania. Tento nedostatok úplne odstraňuje cirkulárny polarizačný filter. Obidva druhy polarizačného filtra sa dajú otáčať a tým meniť polarizáciu svetla, ktoré nimi prejde. Nastavenie polarizácie mení sýtosť farebného podania, priehľadnosť vody a redukciu odleskov.

Kvalita filtrov

Filter ako taký, mení a prispôsobuje vlastnosti svetla podľa určitých podmienok. Je to vlastne ďalší element objektívu, s ktorým ale výrobca objektívu nepočítal a teda samotný objektív nie je "vyladený" na použitie s filtrom. A tu sa rozlišujú dobré filtre od zlých. Dobrý filter je vyrobený z kvalitného skla a má niekoľko povrchových úprav, ktoré eliminujú nežiadúce vplyvy na fotografiu. Pri ND a UV filtroch ide hlavne o sfarbenie fotografie. Niektoré filtre toto sfarbenie eliminujú úplne a pri niektorých je toto sfarbenie celkom výrazné.

Ďalšia dôležitá vlastnosť dobrého filtru, je distribúcia svetla na povrchu senzoru. Pri veľa filtroch, aj tých drahších, dochádza k vignetácii, čo spôsobuje tmavé miesta v rohoch snímky. Toto ale nie je úplne najväčší problém, keďže je to vizuálne celkom pekné a často sa to zámerne robí pri úprave fotografie.

Vignetácia záleží aj od hrúbky filtru a ohniskovej vzdialenosti objektívu. Hrubšie filtre spôsobujú silnejšiu vignetáciu, tak isto ako aj krátke ohniskové vzdialenosti. Najsilnejšiu vignetáciu zbadáš pri použití filtra na širokouhlom objektíve.

Auto focus a meranie expozície môže pracovať nesprávne pri použití niektorých filtroch. Chyby merania expozície spravidla spôsobuje lineárny polarizačný filter. Túto chybu úplne odstraňuje cirkulárny polarizačný filter.

Keďže filter je len ďalšie "sklíčko" a ak je z menej kvalitného materiálu, môže zhoršiť, alebo spôsobiť chromatickú aberáciu (CA). CA vzniká na prechodoch medzi svetlými a tmavými časťami fotografie, také to fialové sfarbenie.

Nevravím že kvalita filtru sa určuje len podľa jeho ceny, ale tie drahšie filtre majú spravidla lepšie spracovanie a nespôsobujú nežiadúce zmeny. Je lepšie investovať do kvalitného filtru, veď aj fotoaparát a objektív máš kvalitný, tak prečo to kaziť zlým filtrom.

Ak sa ti článok páčil, alebo ti trošku pomohol, tak nezabudni like, zdieľať s priateľmi, alebo mi napíš komentár. Každá odozva ma poteší...