Objektívy majú za úlohu preniesť fotografovanú scénu na senzor fotoaparátu. To je v podstate všetko, o nič iné nejde. Jednoduché to ale nie je, rozdiely sú v tom, či chceš zachytiť niečo v diaľke, čo najširšiu scénu, alebo niečo bez deformácie tvaru. Na každú z týchto možností musíš použiť iný objektív a tých je na trhu asi milión druhov. Základné rozdelenie, označenie a všeličo iné o objektívoch nájdeš v tomto článku.

Základné rozdelenie

Objektívy sa v prvom rade rozdeľujú podľa ohniskovej vzdialenosti udávanej v milimetroch. Sú to údaje ako napríklad:

 • 17mm
 • 55mm
 • 300mm
 • 17 - 55mm
 • 70 - 200mm
 • 50 - 500mm
 • a mnoho iných

Údaj s jedným číslom znamená, že objektív má pevné ohnisko, ktoré sa nedá meniť. Takýto objektív sa tiež nazýva "prime lens", alebo "pevné sklo".

Objektív s označením s dvomi číslami znamená, že objektív má ohniskovú vzdialenosť, ktorá sa dá nastaviť v danom rozsahu. Tieto objektívy sú takzvané "zoom" objektívy.

Základné označenie

Označenie objektívov obsahuje veľa informácií. Najdôležitejšie z nich sú ohnisková vzdialenosť (OV), minimálna clona, systém ostrenia a či má stabilizačný systém obrazu. Okrem týchto "štandardných", má každý objektív aj pár iných značiek zvolených výrobcom.

 • Ohnisková vzdialenosť sa udáva v milimetroch. Napríklad pri objektíve s pevnou OV 55mm a pri zoom objektíve 18-55mm. Tieto označenia znamenajú, že je to pevné sklo (prime lens) s OV 55mm a zoom objektív s OV v rozsahu od 18 do 55 milimetrov.
 • Minimálna clona sa označuje len číslom (bez "f/") vo formáte 1:minimálna clona a väčšinou nasleduje hneď po údaji o OV. Napríklad 18mm 1:2.8, alebo 18 - 55mm 1:2.8 - 4. V prípade zoom objektívu sa minimálna clona veľakrát líši podľa OV. V tom prípade prvé číslo, 1:2.8 - 4, označuje minimálnu clonu pri najkratšej OV (tzv. na krátkej strane) a druhé číslo, 1:2.8 - 4, označuje minimálnu clonu pri najdlhšej OV (tzv. na dlhej strane). Niektoré zoom objektívy majú minimálnu clonu rovnakú na celom rozsahu OV a vtedy je udané len jedno číslo, napríklad 70 - 200mm 1:2.8.
 • Stabilizačný systém nasleduje zvyčajne hneď potom, označením podľa konkrétneho výrobcu. IS - Image Stabilizer (Canon), VR - Vibration reduction (Nikon), SR - Shake Reduction (Pentax), VC - Vibration Reduction (Tamron) a tak ďalej, napríklad 70 - 200mm 1:2.8 IS.
 • Zaostrovací systém má jednoduchú skratku podľa toho ako funguje, napríklad USM - Ultra Sonic Motor, STM - Stepping Motor. Napríklad 70 - 200mm 1:2.8 IS USM
 • Iné značky obsahujú informácie napríklad o povrchovej úprave vnútorných elementov, napríklad UD - Ultra Low Dispersion element. Dôležitá značka je o systéme uchytenia k telu fotoaparátu a k akým senzorom je tento objektív určený. Objektívy Nikkor pre Nikon majú napríklad označenia FX a DX. FX je objektív pre full frame senzor a DX je pre crop faktor senzor. Nikkor objektívy sa dajú použiť aj opačne, pretože systém uchytenia (bajonet) je rovnaký a tieto objektívy sú vyrobené tak, že sú použiteľné s obidvomi veľkosťami senzorov. Canon objektívy majú označenie EF a EF-S, kde EF sú objektívy určené pre full frame senzory a EF-S pre crop factor (APS-C) senzory. Na rozdiel od Nikkor objektívov, sa objektívy určené pre APS-C senzor (EF-S) nedajú použiť na tele s full frame senzorom. Canon objektív pre full frame senzor (EF) sa dá použiť aj na tele fotoaparátu s APS-C senzorom.

  Pfffff, trošku to zamotávam. Dosť, kontroluj sa Jano!

Rybie oko, širokouhlý, štandard, tele a makro objektív

Každý objektív spadá do jednej z týchto kategórií podľa ohniskovej vzdialenosti.

 • Rybie oko (fisheye) je objektív s extrémne krátkou (zvyčajne menej ako 10mm) ohniskovou vzdialenosťou. Tieto objektívy majú uhol pohľadu (záberu) veľakrát až do 180 stupňov a vyznačujú sa silno zdeformovanou perspektívou. Výhoda je obrovský uhol záberu a nevýhoda je deformácia obrazu (ak to teda nie je zámerom fotky).

Rybie oko a jeho extrémna deformácia obrazu

 • Širokouhlý je každý objektív, ktorý má OV kratšiu ako objektív so štandardnou OV.

Širokouhlý objektív sa tiež vyznačuje deformáciou obrazu, ale nie až tak silnou akú má rybie oko

 • Štandardný je každý objektív, ktorý má uhol zorného poľa (UZP) podobný ľudskému zraku. UZP objektívu sa líši podľa veľkosti senzoru fotoaparátu. Ohnisková vzdialenosť štandardného objektívu je na fotoaparátoch s rôznymi veľkosťami senzorov približne takáto:

  Full frame senzor: ~50mm
  APS-C 1.6x crop senzor: ~31mm
  Medium formát: ~80mm
  Large formát: ~120mm


  Najpoužívanejšie sú fotoaparáty s full frame a APS-C senzormi. Takže pre FF (full frame) senzor je štandardný objektív s OV 50mm a pre APS-C senzor ~31mm. OV štandardného objektívu si jednoducho vypočítaš podľa "crop faktoru" tvojho senzoru.

  50 / crop factor tvojho senzoru = ohnisková vzdialenosť štandardného objektívu pre tvoj fotoaparát

  APS-C 1.6x crop senzor: 50 / 1.6 = 31.25mm

 • Tele je každý objektív, ktorý má OV dlhšiu ako štandardný, čiže pri FF senzore je to objektív s ohniskovou vzdialenosťou viac ako 50mm. Maximálna OV nie je obmedzená, jednoducho všetko nad 50mm (~30mm pri APS-C) je tele objektív
 • Makro objektív je určený na fotografovanie vecí z blízka. Konštrukcia týchto skiel je prispôsobená na extrémne krátku zaostrovaciu vzdialenosť a sú označené jednoduchým "macro". Tieto objektívy sa vyznačujú extrémne malou hĺbkou ostrosti poľa.
 • Pevné sklo a "zoom" objektív

  "Sklo" a objektív je jedno a to isté. Sklo je zaužívaný slangový názov objektívu. Ja mám radšej "objektív", ale kvôli rozmanitosti a aby som tu nepísal milión krát objektív sem, objektív tam... Objektív, objektív, objektív, objektív, objek....

  • Pevné sklo je objektív s pevnou OV. Výhoda je, že je ľahší, s jednoduchšou konštrukciou a zvyčajne je aj kvalitnejší čo sa týka ostrosti, reprodukcie farieb a detailov. Nevýhoda je, že má pevnú OV, takže kvôli kompozícii sa musíš pohnúť ty. Scéna sa nedá jednoducho priblížiť, alebo oddialiť otočením zoom krúžku.
  • Zoom je akýkoľvek objektív, ktorý má nastaviteľnú ohniskovú vzdialenosť. Širokouhlý zoom má rozsah kratší ako štandardná OV, napríklad 10 - 22mm. Štandardný zoom má rozsah okolo štandardnej OV, napríklad 30 - 60mm a tele zoom má rozsah väčší ako štandardná OV, napríklad 70 - 200mm.
  • Super tele zoom je objektív, ktorý má extrémny rozsah ohniskovej vzdialenosti, napríklad, 18 - 200mm, alebo 50 - 500mm. Výhoda týchto objektívov je v ich univerzálnosti. Kľudne si vystačíš s jedným objektívom na všetko. Nevýhoda je ale kvalita obrazu. Tieto objektívy majú takú zložitú vnútornú konštrukciu, že odstrániť chyby a "vyladiť" takýto objektív je takmer nemožné. Najväčší problém je chromatická aberácia a ostrosť.

  Stabilizátor - IS, VR, SR, OIS...

  Stabilizátor obrazu sa nazýva inak u každého výrobcu. Image Stabilization, Vibration Reduction, Shake Reduction, Optical Image Stabilization a tak ďalej. Každý má svoj názov, ale účel je rovnaký. Eliminovať pohyb, otras, alebo vibrácie objektívu. Na svete sú objektívy, ktoré majú nejaký stabilizačný systém a ktoré nemajú žiadny.
  Stabilizácia je super vec, dobré systémy dokážu podstatne eliminovať nechcený pohyb fotoaparátu pri fotení z ruky a na dlhý čas uzávierky, ale zázraky to nerobí. Nemôžeš sa na to bezvýhradne spoľahnúť, je to len pomôcka, nie riešenie problému.

  Základné pravidlo je fotiť na rýchlosť uzávierky podľa ohniskovej vzdialenosti - 1/OV.

  1/OV znamená, že pri ohniskovej vzdialenosti 250mm je ideálna rýchlosť uzávierky 1/250s a rýchlejšie.

  Teleconverter

  Skrátene TC, je prídavná súčasť pre objektívy, ktorá zväčší prirodzenú OV objektívu. Zvyčajné sú 1.4x a 2x tele konvertory, ktoré znásobia OV 1.4, respektíve 2 krát. To znamená, že 200mm sklo bude mať OV 400mm pri použití s 2x TC a objektív 50 - 100mm bude mať 70 - 140mm pri použití s 1.4x TC. Ako každý prídavný element, tak aj TC môže a pravdepodobne zníži kvalitu obrazu a taktiež minimálnu možnú clonu. Top, super mega kvalitné (a drahé) TC nemajú žiadny veľký efekt na kvalitu a niektoré dokonca ani neznižujú minimálnu clonu. Cena týchto hračiek je ale šialená.

  Sigma a Canon 1.4x tele konvertor

  Makro a mikro medzikrúžky

  Každý objektív má svoju minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť, ktorú môžeš jednoducho upraviť s pomocou medzikrúžkov. Sú to jednoduché krúžky, väčšinou bez vnútorných elementov (šošoviek), ktoré skracujú minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť objektívu. Takýto medzikrúžok je len krúžok (valček), ktorý vložíš medzi telo fotoaparátu a objektív. Tým sa jednoducho upravia fyzické vlastnosti a objektív dokáže zaostriť podstatne bližšie. Týmto sa taktiež zmení aj prirodzené zväčšenie (magnification) objektívu a hĺbka ostrosti poľa sa zmenší až na pár milimetrov. Medzikrúžky sú veľakrát len obyčajné kovové krúžky bez akejkoľvek elektroniky, alebo obvodov na elektrické spojenie tela s objektívom a preto nebude fungovať auto focus, ani nastavenie clony. Omnoho pohodlnejšie je zohnať si medzikrúžok, ktorý má tieto elektronické spojenia a je určený pre tvoj fotoaparát. Všetko sú to jednoduché, šikovné a celkom lacné pomôcky na fotografovanie úžasného makro a mikro sveta.

  Rôzne makro medzikrúžky

  Nie je to všetko až také zložité a zamotané, nie? V ďalšom článku nájdeš zoznam bežných značiek a skratiek používaných na objektívoch.

  Ak sa ti článok páčil, alebo ti trošku pomohol, tak nezabudni like, zdieľať s priateľmi, alebo mi napíš komentár. Každá odozva ma poteší...