Modifikátor svetla je len taký technický názov, je za tým teda nejaká fyzika, matika a čo ja viem čo všetko, ale tým tu strašiť nejdem. Teraz ide len o základné pomôcky pri práci s bleskom a ich jednoduché, ale dôležité rozdiely.

Pre tento článok som použil samostatný blesk (externý Canon 430 EXII), biely (transparentný) dáždnik (umbrella), čierny reflexný dáždnik, softbox, kužeľ (snoot) a jednoduchú krytku externého blesku, ktorú kúpiš za dvadsať centov, dostaneš ju ku blesku, alebo si ju môžeš jednoducho vystrihnúť z plastovej fľaše na mlieko.

Na začiatok musím ešte napísať, že na veľkosti záleží. 430tka (alebo akýkoľvek iný externý blesk), nie je úplne vhodný na fotografovanie celých postáv v štúdiovom prostredí. Zdroj svetla, aktuálna veľkosť blesku, je relatívne malá a pri fotografovaní celých postáv je pravdepodobné, že postavu nebudeš mať rovnomerne nasvietenú. Takisto, výkon týchto bleskov je relatívne malý, ale dá sa s tým žiť, dá sa to rôzne korigovať a dajú sa dosiahnuť dobré výsledky aj s takýmto bleskom, ale to je na iný článok. Ja len aby ťa to neprekvapilo. Pre tento prípad je 430tka v pohode, môj subjekt, William, je len postavička niekoľko centimetrov vysoká, takže pomer veľkosti blesku ku subjektu je ideálna a pre ilustráciu rôznych difúzorov* svetla je to v pohode.

* "Difúzor" je len ďalší technický názov na tieto modifikátory. Diffuse = rozptýliť a to je to o čo tu ide. O rozptýlenie svetla.

Samostatný blesk

William a samostatný blesk

Akékoľvek svetlo je bez difúzora takzvane tvrdé a to znamená, že robí tiene. Určite si všade videl veľa tieňov, keď bol slnečný deň bez mrakov. To pretože svetlo zo slnka nebolo nijako rozptýlené. Keď je ale zamračené, tak sa svetlo v oblakoch rozptýli a tiene miznú. To je celé tajomstvo a zázrak. Takto isto to funguje aj vo fotografii s bleskom a nezáleží či máš malý externý blesk, alebo veľké štúdiové svetlo. Princípy sú rovnaké, takže toto všetko môžeš použiť kedykoľvek a s hocijakým* svetlom.

* Kľudne aj so stolnou lampou. Aj lustre v izbách používajú rôzne difúzory, len sa to volá luster a vyzerá to krajšie.

Blesk a biely dáždnik

William, blesk a biely dáždnik

Úplne najjednoduchší difúzor je biely, transparentý dáždnik. Je to v podstate len látka, ktorá rozptýli svetlo a tým zjemní tiene. Používa sa konštrukcia a tvar dáždnika, pretože to je ľahko skladovateľné a super prenosné. Takýto dáždnik sa dá prichytiť rôznymi spôsobmi pred blesk, ktorý sa nasmeruje na subjekt a dáždnik je tým pádom medzi bleskom a subjektom. Jednoduché a účinné.

* Kľudne aj so stolnou lampou. Aj lustre v izbách používajú rôzne difúzory, len sa to volá luster a vyzerá to krajšie.

Blesk a čierny dáždnik

William, blesk a čierny dáždnik

Čierny dáždnik má tú istú konštrukciu, ale rozdiel je v tom, že tento dáždnik nie je transparentný. Z vonku je čierny a z vnútra je zvyčajne strieborný. Táto vnútorná strieborná časť slúži na odraz svetla z blesku. Prichytenie je úplne rovnaké, ale pozícia blesku sa mení. S čiernym dáždnikom musíš nasmerovať blesk opačne, smerom od subjektu. Svetlo z blesku sa odrazí od strieborného povrchu a to osvieti subjekt. Pri tomto spôsobe sa veľa svetla z blesku "stratí" a teda jeho intenzita ide dosť rapídne dole. Dáždnik má 6, alebo 8 uholníkový tvar, takže svetlo sa rozptýli v niekoľkých hlavných skupinách. Toto spôsobí viacnásobný tieň, čo je dosť zaujímavé.

Čierny dáždnik môže byť ale dosť nevyspytateľný, odraz svetla môže byť veľmi "divoký" a môže spôsobiť nechcené tiene a svetlá, viď ľavý horný a pravý spodný roh na obrázku dole. Pri precíznej práci so svetlom, napríklad close-up portréty (hlava, tvár, oči...), by som ho radšej nepoužíval*.

* Kreativita a originalita hovorí ale niečo iné, takže ak sa nebojíš, tak choď do toho, môžu vzniknúť úžasné obrázky

Blesk a softbox

William, blesk a softbox

Softbox je úplne najefektívnejší, čo sa "zmäkčovania" svetla týka. Pri jeho použití sa tiene takmer celkom vytrácajú. Konštrukcia softboxu je jednoduchá. Je to box, ktorý sa nasadí na blesk, takže všetko svetlo z blesku prechádza ním. Vnútorná strana stien boxu je väčšinou strieborná, aby sa odrazilo čo najviac svetla. Vo vnútri, priamo pred bleskom je krížom natiahnutý transparentný materiál, ktorý časť svetla prepustí a časť odrazí.

Odrazená časť sa ďalej odrazí od vnútorných stien a pokračuje von cez poslednú transparentnú vrstvu, ktorá to svetlo ešte viac rozptýli. Toto je dosť easy popis, keď to tak čítam po sebe, ale o zložitosti nejde. Svetlo z blesku sa v softboxe tak poodráža, rozptýli a pomixuje navzájom, že von zo softboxu ide najmäkšie svetlo aké poznám. A o to ide...

Blesk a snoot, komínkový reflektor, alebo jednoducho kužeľ

William, blesk a kužeľ

Kužeľ je úplne fantastické príslušenstvo k blesku. Táto jednoduchá pomôcka koncentruje svetlo z blesku na relatívne malú plochu, ale zanecháva mierne osvetlené okolie. Toto je úplne úžasné na vytvorenie dramatickej nálady. I Love This Game !!!

Tiene sú pri použití kužeľu výrazné, pretože tu nedochádza ku žiadnemu rozptylu, ale naopak ku koncentrácii svetla na jedno miesto.

Blesk a difúzna krytka

William, blesk a krytka

Nakoniec to najlepšie, či? Teraz asi nie. Ako vidíš, tak tento kúsok plastu má minimálny, trošku viditeľný vplyv na rozptyl svetla a elimináciu tieňov. V praxi to znamená, že pri použití krytky budeš iba ty vedieť, že si ju použil. Ale stále je to lepšie ako nič.

Porovnanie

Blesk vs. biely dáždnik

Čierny dáždnik vs. softbox

Difúzna krytka vs. kužeľ

Záver a upresnenie (veci sa musia komplikovať)

Toto sú len základné a najpoužívanejšie doplnky ku bleskom. Môžeš ich použiť na produktovú fotografiu, fashion, reklamu a vlastne na čokoľvek. Podstata je, ako moc chceš odstrániť, alebo naopak definovať tiene na fotografii. Pravidlá sú pravidlá, ale kreativita je kreativita, tak sa neboj a skúšaj nové veci.

Ďalšie štandardne používané príslušenstvo ku bleskom, ktoré môžeš použiť je:

  • Barndoors - To sú tie dvierka na svetlách, ktoré poznáš z filmových svetiel
  • Beauty dish - Je tanier so svetlom v strede, to robí ten krásny krúžok v oku
  • Honeycomb - Je mriežka podobná včeliemu plástu a koncentruje svetlo na menšiu plochu. Podobne ako kužeľ, ale na relatívne väčšiu plochu
  • Gels - Sú rôzne farebné fólie, ktoré jednoducho zafarbujú svetlo a robia úžasné farbičky

Ešte nie je koniec, pfffff.... Veľa z týchto vecí môžeš medzi sebou kombinovať, aby si dosiahol výsledok, ktorý potrebuješ. Napríklad, často sa používa softbox s mriežkou (podobnou ku honeycomb), ktorá to rozptýlené svetlo zo softboxu usmerní na menšiu plochu. Alebo, kužeľ s násadkou s tvarom "honeycomb", barndoors s "honeycomb", beauty dish so softboxom a miliarda iných kombinácií. A to nehovorím o rôznych tvaroch a veľkostiach softboxov, ktoré môžeš použiť na špecifické účely... Tak si to celé vyskúšaj a hlavne si to uži, ide predsa o zábavu predsa.

Už je koniec...

Otázky a odpovede v komentároch...

Každý like, share, alebo koment ma poteší a podporí. Ďakuje sa :)