Tri najpoužívanejšie formáty v digitálnej fotografii. Ktorý z nich je najlepší ?

Každý tvrdí niečo iné a, áno, každý potrebuje fotografiu na niečo iné. Poďme sa pozrieť na rozdiely v týchto formátoch, prečo a kedy použiť ktorý z nich.

Princíp digitálnej fotografie

Digitálna fotografia je, ako všetko digitálne, súbor zložený z binárneho kódu, jednotiek a núl. Tento súbor sa neskôr spracuje do formátu, ktorý je zobraziteľný ako fotografia. Prvé takéto spracovanie prebieha už vo fotoaparáte a do počítača si stiahneme súbor (fotografiu) v JPEG formáte. Niektoré fotoaparáty, hlavne DSLR, ponúkajú možnosť stiahnuť RAW súbor fotografie. Ak chceš dosiahnuť čo najlepší výsledok, mal by si RAW súbor využívať. Tu sa dozvieš aj prečo, nielen to, že by si mal...

RAW

RAW súbor ešte nie je fotografia ako taká, je to surový súbor, ktorý obsahuje informácie o intenzite svetla, nie o farbách, čo nám ponúka možnosť spracovať a nastaviť farebné podanie neskôr v počítači. Potom tento súbor môžeme uložiť v niektorom formáte, ktorý je vhodný na to ktoré použitie. Proces spracovania obrazu, vytvorenie farieb, prebieha až v počítači s našimi nastaveniami, čo je najväčšia výhoda RAW súboru. Toto umožňuje kritickú zmenu podania farieb bez straty kvality. Tieto zmeny sa týkajú hlavne nastavenia vyváženia bielej (White Balance) a korekcie expozície.

Tento súbor zaberie viac miesta na disku, desiatky až stovky MB, podľa množstva pixelov, ale má to veľkú výhodu. Viac informácií sa rovná väčšia kvalita a lepšia možnosť na úpravu. Pri dnešných cenách externých diskov veľkosť súborov nie je až taký problém a za tú kvalitu to určite stojí. Ja som si zvykol fotiť na najvyššiu kvalitu do RAW, spolu s najmenšou kvalitou do JPG. Takže vždy mám dve kópie tej istej fotografie a JPG používam na rýchlu kontrolu a prezeranie, a RAW na editáciu.

Nie každý program na úpravu alebo prezeranie fotiek, dokáže zobraziť takýto súbor, to je trochu nevýhoda, ale takáto fotografia slúži hlavne na úpravu, nie na pozeranie. Najznámejší editor na úpravu RAW je samozrejme Photoshop, ktorý má modul na prácu s RAW a ponúka nám základné možnosti. Špecializovaný software na úpravu ponúka výrobca high-end fotoaparátov Phase One pod názvom Capture One.

Ale naspäť k RAW, keďže sú v tomto súbore zaznamenané údaje o intenzite svetla, môžeme si v počítači vygenerovať, nastaviť, 16 bitovú hĺbku farieb, čo formát JPG neponúka. JPG fotografia má iba 8 bitovú hĺbku farieb. 16 bitová farebná hĺbka znamená 281 474 976 710 656 odtieňov farieb. Áno, 281 a pol trilióna odtieňov, nepredstaviteľné množstvo. A to NEPREDSTAVITELNÉ myslím vážne, pretože ľudské oko dokáže rozlíšiť len okolo 10 miliónov odtieňov. Dokonca bežná 8 bit hĺbka farby, ktorú používa JPG formát dokáže zobraziť 16.8 milióna farieb, čo je stále viac, než vieme rozlíšiť. Takže sa vynára otázka: načo mi to je, keď aj tak vidím len nepatrný zlomok z nich? No predsa na manipuláciu / úpravu fotografie.

Tu prichádza silná stránka RAW súboru. Keďže spracovanie obrazu ešte neprebehlo, dokážeme upraviť / vytvoriť farby tak, ako to nie je možné vo formáte JPG, teda bez straty kvality. Napríklad vyváženie bielej je možné nastaviť / zmeniť podľa potreby. Je to ako vrátiť sa v čase a urobiť tú istú fotografiu znovu, ale s iným nastavením. Takisto informácie, ktoré sú takmer stratené, najmä tiene a tmavé časti fotografie, sa dajú celkom jednoducho vylepšiť a farebné prevedenie zostáva zodpovedajúce skutočnosti. Prečo ale teda 16 bit farba ? Každá úprava fotografie či už vo Photoshope, Coreli, Capture One, alebo v inom programe znamená znehodnotenie informácií a väčšinou to je nenavrátiteľná strata kvality. Takže je celkom výhodné mať zopár miliárd odtieňov navyše, ktoré sa môžu stratiť, no nie ?

No a čo sa týka rozlíšenia, RAW súbor dokáže vytvoriť fotografiu s rozlíšením 300 ppi (pixels per inch), na rozdiel od JPG formátu, ktorý má rozlíšenie len 72 ppi. 300 ppi je minimálne odporúčané rozlíšenie pre tlač fotografií v parádnej kvalite. Každý fotograf, ktorý berie svoju prácu alebo koníček vážne a tlačí fotografie, tak používa minimálne toto rozlíšenie. Takisto je to výhoda pri úprave, orezávaní, zmenšovaní a zväčšovaní. Je tam stále miesto, vôľa, s ktorou sa dá manipulovať a to pri minimálnej strate kvality.

RAW súbor sa po úprave musí uložiť v nejakom formáte, napríklad v JPG, pre použitie na nete či domácu tlač, alebo vo formáte TIFF, v prípade profesionálnej tlače. RAW súbor (fotografia) zostáva stále rovnaký, s uloženými zmenami, ktoré sme vykonali a tieto zmeny sa dajú neskôr zrušiť, alebo opakovane meniť bez straty kvality.

JPEG

Joint Photographic Experts Group vyvinuli formát fotografie, ktorý je celosvetovým štandardom a prekvapivo ho nazvali JPEG, alebo ešte kratšie JPG. Je to univerzálny formát, ktorý pozná každý počítač, každý editor a každý prehliadač obrázkov. Na rozdiel od RAW, JPG formát už je spracovaná a čiastočne upravená a hlavne skomprimovaná fotografia. Určite ste si všimli, že každý fotoaparát robí iné fotky a podľa toho si ich v obchode vyberáme. Urobíme cvak, pozrieme na fotku a buď sa páči a kúpime ho, alebo vyskúšame iný. Toto je výsledok spracovania obrazu vo fotoaparáte a každý výrobca má iné priority a nastavenia, ktoré my neovplyvňujeme. Také isté spracovanie obrazu prebieha keď si zvolíme vo fotoaparáte čiernobielu fotografiu, sépiový odtieň, vivid, alebo akúkoľvek inú úpravu. Fotoaparát spracuje a upraví RAW súbor podľa nastavenia a výsledok uloží do JPG formátu. Celkom jednoduché a šikovné.

Fotografie v JPG formáte sú podstatne menšie, rádovo v kB, občas niekoľko MB, takže nezaberajú toľko miesta a práca s nimi je v počítači rýchlejšia. Pokiaľ robíte fotky len na internet, alebo do domáceho albumu, JPG formát je úplne super. Čo sa týka úprav, je to trošku obmedzenejšie, ale nie úplne zlé a veľa profi fotografov stále fotí a pracuje iba s JPG formátom. Je to akceptovateľné, jednoduchšie a rýchlejšie, ale tie hodnoty ktoré ponúka RAW súbor tam chýbajú. Ako som spomínal, fotografia v JPG formáte má rozlíšenie iba 72 ppi čo nie je síce úplne ideálne, ale pri dodržaní niektorých zásad sa dajú vytlačiť kvalitné fotografie aj s veľkosťou A4. Tento formát obsahuje iba 8 bitovú hĺbku farieb, čo je podstatne menej ako RAW, ale stále je to dostatočné. Ak netreba robiť žiadne väčšie grafické úpravy, tak kvalita fotografie v tomto formáte je dostačujúca.

TIFF

Tagged Image File Format je najkvalitnejší formát používaný hlavne pre tlač fotografií. Obsahuje všetky informácie o nastaveniach a farbách a fotografia v tomto formáte nieje nijako skomprimovaná, na rozdiel od JPG formátu. To môžeme vidieť aj na veľkosti takejto fotografie, keď veľkosť často presahuje 100 MB.

Fotografiu z RAW súboru si môžete uložiť v mnohých formátoch so zodpovedajúcou kvalitou, napríklad spomenutý TIFF a JPEG formát. Vždy ale musíte začínať s tým "lepším" súborom. Z RAW do TIFF a z TIFF do JPEG. Ide to aj opačne, ale raz keď máš nižšiu kvalitu JPEG formátu a uložíš to ako TIFF, tak ten TIFF súbor bude mať stále len takú kvalitu, ako pôvodný JPEG.

Na profesionálny, alebo na post proces fotografie na ktorej ti záleží, by si mal vždy začať s RAW súborom, takže v prvom rade nastaviť fotoaparát na RAW záznam a potom pracovať ďalej.

Z veľkého množstva ostatných formátov by som spomenul ešte tri často používané. Formát DNG, skratka z Digital Negative, je formát vyvinutý spoločnosťou Adobe, ktorá sa takto snaží zjednotiť kvalitné formáty podobné formátu TIFF. Formát PNG sa často používa na obrázky pre webstránky, ktoré nepotrebujú úplne parádnu kvalitu, takisto ako GIF formát. GIF je tiež známy pre pohyblivé obrázky, ktoré sa opakujú stále dokola, isto ich poznáte. Je to séria niekoľkých obrázkov opakujúcich sa v nekonečnej slučke, niečo ako keď na vás rozpráva svokra...