Môj asi najpoužívanejší nástroj vo Photoshope. Používam ho denno-denne pri práci s každou fotografiou, alebo grafikou. Používam ho na retušovanie pleti, pri práci s maskou vrstvy, na úpravu “Dodge & Burn” a tiež na vytvorenie fake elementov na fotografii. Štetcom a jeho správnymi nastaveniami dokážeme vytvoriť sneh, dážď, alebo u mužov doplniť napríklad bradu. Možnosti sú limitované len kreativitou, verte mi. Štetec ponúka množstvo nastavení a možností, na ktoré sa bližšie pozrieme vo video návodoch. Tento článok je o tých najzákladnejších, ale dôležitých nastavaniach ktoré používam vždy.

Brush – Štetec

Jeden z najzákladnejších nástrojov vo Photoshope, ktorý aplikuje zvolenú farbu na aktívnu vrstvu v kompozícii vrstiev. Najrýchlejšia cesta ako si zvoliť pracovný nástroj, je klávesová skratka a štetcu je pridelená klávesa “B” – Brush.

Základné nastavenia ktorým musíme rozumieť sú:

  • Size – veľkosť
  • Hardness – tvrdosť
  • Opacity – priehľadnosť
  • Flow – plynulosť
  • Shape – tvar

Po zvolení štetca nájdem všetky nastavenia na hornej lište.

Po kliknutí na symbol v bielom kruhu sa otvorí dialógové okno s nastavením Size, Hardness a zvolenou skupinou Shape.

Možnosti Shape sú rozdelené do niekoľkých skupín pre ľahkú orientáciu a skupinu si zvolíme kliknutím na symbol ozubeného kolieska vedľa nastavenia Size.

Tieto skupiny obsahujú množstvo tvarov a do tohoto zoznamu si môžeme vytvoriť vlastné štetce, na čo sa pozrieme neskôr. Rozdiel medzi “Append” a “OK” je v tom že Append zlúči skupinu ktorú si ideme zvoliť so skupinou ktorá bola zvolená predtým. OK zvolí len tú skupinu ktorú si ideme zvoliť. Ja používam OK, nech v tom celom nemám zmätok, aj tak je to samo o sebe celé také pfuuuuuu... Po zvolení a potvrdení OK, alebo Append, sa štetce z tejto skupiny zobrazia v hlavnom okne.

Size – veľkosť štetca

Veľkosť, alebo priemer štetca s ktorým budeme pracovať sa udáva v pixeloch. Je to ten najmenší element digitálnej fotografie.

Size 1px, Hardness 100%

Size 30px, Hardness 100%

Size 100px, Hardness 100%

Hardness – tvrdosť štetca

Hardness nastavuje ostrosť hrany štetca a udáva sa v percentách. 0% najmäkší, 100% najtvrdší.

Size 100px, Hardness 0%

Size 100px, Hardness 50%

Size 100px, Hardness 100%

Opacity – priehľadnosť štetca

Opacity určuje priehľadnosť, takže v podstate silu akou by sme maľovali skutočným štetcom. Jemný dotyk štetca vytvorí jemnú vrstvu farby, cez ktorú presvitá to čo je pod ňou.

Size 30px, Hardness 100%, Opacity 10%

Size 30px, Hardness 100%, Opacity 50%

Size 30px, Hardness 100%, Opacity 100%

Flow – plynulosť štetca

Flow je podobná funkcia ako opacity, s tým rozdielom, že pri opacity sa priehľadnosť nemení s viacnásobným prejdením štetca po tej istej časti počas jedného ťahu (počas jedného kliku myšou). Pri flow sa priehľadnosť postupne mení (zmenšuje) podľa aktuálneho nastavenia.

Viacnásobné prejdenie štetcom po tej istej časti počas jedného ťahu vyzerá takto. Size 30px, Hardness 100%, Opacity 100%, Flow 1%

Shape – tvar štetca

Photoshop obsahuje množstvo predvolených nastavení a tvarov. Môžeš si ich zvoliť v databáze PS, alebo si vytvoriť svoj vlastný tvar.

Tu si môžeš kliknutím na ikonu hore zvoliť tvar štetca z aktívnej skupiny tvarov. V tomto prípade skupina základných tvarov. Riadok v strede zobrazuje posledné použité tvary.

Ako si zvoliť skupinu štetcov už vieme, takže to je v podstate celé na začiatok. Štetec má ale množstvo iných nastavení a možností, ktoré by zabrali pár stránok, tak s týmito nastaveniami sa budeme zoznamovať postupne vo videách.

Nezabudnite na like, share a comment. Vaša podpora ma teší a keď vidím že to čítate, tak by som najradšej neprestal písať… Na Facebooku ma nájdete na stránke Fotografia a Photoshop.